2018-09-17 / Sports

CROSS COUNTRY


Marlette’s Logan Marshall leads the boys’ pack at the Bad Axe Hatchet Invite on Sept. 8. Photo by Susan Ford Marlette’s Logan Marshall leads the boys’ pack at the Bad Axe Hatchet Invite on Sept. 8. Photo by Susan Ford High School Cross Country Results

9-8-18

Hatchet Invite (Bad Axe)

Boys results

Team scores: Bad Axe 67, Sault Ste. Marie 67, USA 83, Sandusky 104, Dryden 121, Cass City 155, Mayville 166, Deckerville 252, Birch Run 257, Saginaw MLS 277, Ubly 286, Pigeon-Laker 311, North Branch 352, Peck 361, USA inc., North Huron inc., Kingston inc., Harbor Beach inc., Vassar inc.

Individual champion – David Knarian, Bad Axe 16:42.58

(Peck places)

Peck – 57. Ryan Murray 19:34.55, 62. Remington Ruedisueli 19:47.24, 79. Dylan Rosenthal 20:39.55, 102. Nick Knudt 21:52.35, 117. Thomas Pletta 22:56.92

Girls results

Team scores: Sault Ste. Marie 38, Bad Axe 74, Ubly 119, North Branch 146, Dryden 147, Saginaw MLS 164, Birch Run 176, Mayville 207, Cass City 213, Kingston 224, USA 245, North Huron 265, Harbor Beach inc., Deckerville inc., Sandusky inc., Peck inc., Owen-Gage inc., Pigeon-Laker inc.

Individual champion – Haili Gusa, Ubly 19:22.99

(Deckerville, Sandusky, Peck places)

Peck – 20. Taylor Sempf 22:29.02, 84. Jenna Stull 26:39.92

Muskrat Invite (Algonac)

Boys results

Team scores: Yale 35, Cros- Lex 97, St. Clair 110, Madison Hts. Lamphere 114, Marysville 163, Memphis 171, Marine City 173, Hazel Park 179, Capac 196, Kimball Landmark 262, Marlette 294, Algonac 324, New Life Christian 395

Individual champion – Dillan Shuten, Lamphere 16:10.8

(Brown City, Marlette places)

Brown City – 72. Jordan Robinson 21:12.2, 92. Nick Hammond 26:29.9; Marlette – 21. Logan Marshall 18:24.9, 62. Sedrick Marchesano 20:17.2, 70. Grant Roberson 20:55.8, 77. Ethan Marshall 21:52.1, 80. Kody Gould 22:12.3, 89. Anthony Jackson 24:42.5, 90. Jonathan Jackson 24:54.4

Girls results

Team scores: Cros-Lex 61, Marysville 70, Warren Regina 109, Yale 113, Marine City 119, St. Clair 125, Brown City 144, Algonac 202, Marlette 228, Hazel Park 290, Kimball Landmark inc., Austin Catholic inc., Capac inc.

Individual champion – Grace Zdankiewicz, Warren Regina 18:55.1

(Marlette, Brown City places)

Marlette – 3. Riley Ford 19:25.9, 58. Emma Lentz 25.50.2, 60. Marissa Crase 26:08.6, 64. Alivia McCombs 26:31.5, 67. Emily Martinez 26:50.1, 70. Olivia Storm 27:02.1; Brown City – 4. Savannah Goddeeris 19:45.9, 6. Whitley Blake 19:56.4, 37. Reonna Bothwell 23:03.7, 52. Amethyst Millsap 24:46.0, 54. Eve Woodall 25:08.2, 61. Isabel Woodall 26:16.6, 73. Morgan Kaufman 28:03.8 —D.B.

Return to top

Copyright © 2011-2018 The Brown City Banner, All Rights Reserved

Click here for digital edition
2018-09-17 digital edition